Produktdetaljer
Lucande Edano LED-bordslampa i rotad form
Artikelnummer | 9626388 |
---|---|
Varumärke | Lucande |
Material | aluminium, textil |
Färg | vit, krom |
Ljustemperatur | varmvit (3 000 K) |
Ljuskälla | LED 9 W totalt |
Dimbar | Ja |
Dimmer | Ingår |
Höjd (i cm) | 60 |
Diameter (i cm) | 16 |
Ljuseffekt (i Lumen) | 420 lm |
Ljusflöde totalt (i lm) | 420 |
Anslutningsspänning (i Volt) | 230 |
Kapslingsklass | IP20 |
Skyddsklass | II |
Inklusive ljuskälla | Ja |
Garanti producenter | Lucande - 5 års garanti |
Produktbeskrivning
LED-bordslampa Edano i en speciell design, stepdim-funktion
LED-bordslampa Edano var gjord av aluminium och vitt tyg på ett envis och ovanligt sätt. Ditt paraply ser ut som en banner som rör sig i vinden och fladdrar. Den spiraler runt stativ aluminiumram som är monterad på en rund bas i förkromad aluminium.
Varma vita lysdioder sätter hela strukturen, som redan är en vacker dekor i varje rum när den är påslagen, imponerande i scenen när ljuset tänds och uppmärksammar denna konstnärligt designade lampa, som är särskilt bra i en modern miljö.
3-stegs dim + av:
Med strömbrytaren är det möjligt att tända och släcka ljuset som vanligt. Tack vare 3-nivå-dimningstekniken med integrerad av-funktion kan den också nedtonas till tre olika ljusstyrkenivåer genom att trycka på strömbrytaren flera gånger: 100%, 50% och 10%.
Nedladdningar:

Frågor & svar (0)
Var den första att ställa en fråga!
Kundrecensioner (1)


Lucande Edano LED-bordslampa i rotad form
Mycket trevlig designlampa
Lampan har en speciellt udda design som jag älskar. Mycket dekorativ s...
Lampan har en speciellt udda design som jag älskar. Mycket dekorativ särskilt mot en mörk bakgrund. Dimning i tre steg är bra.
Nackdelen är, som med de flesta LED- lampor, att ljuset är för kallt. I detta fall även för starkt. En designlampa för sovrummet är inte till för att lysa upp rummet utan den ska vara en dekoration och ge lite varmt ljus. Styrkan borde vara max 250 lm med dimning 30% resp 5%. Och framförallt ska färgen vara mycket varmare.
Frågan nedan om den ger tillräckligt med ljus är felställd. Den ger ju för mycket ljus.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Hej och tack för din feedback vilket har tagits vidare till den ansvariga.
Vi hoppas annars att du är nöjd med lampan och tveka inte på att kontakta oss vid några frågor.