Produktdetaljer
Art. nr. | 9618008 |
---|---|
Tillverkare | LUCANDE |
Material | Aluminium, säkerhetsglas |
Färg | grafitgrå, klar |
Ljustemperatur | varmvit (3.000 K) |
Inklusive ljuskälla | Ja |
Ljuskälla | 1 x 7 W LED |
Bredd ( i cm) | 10,8 |
Höjd (i cm) | 20,2 |
Utskjutning (i cm) | 10,8 |
Ljuseffekt (i Lumen) | 600 lm |
Ljusflöde totalt | 600 |
Anslutningsspänning (i Volt) | 230 |
Kapslingsklass | IP54 |
Skyddsklass | I |
Energiklass | A+ |
Produktbeskrivning
LED-marklykta Nicola av aluminium med robusta insatser av säkerhetsglas och Bridgelux LED-lampa
Till skillnad från vägglampor monteras marklyktor i ytterområdet inte vertikalt utan horisontellt, alltså på en upphöjning som murar eller sockel. På detta sätt skapas en ljuspunkt som är synlig på flera sidor allt efter placering och ger nyttig orientering i mörkret. Nicola är som LED-marklykta behagligt enkel och omisskännligt modern i formen. Kroppen består av grafitgrå aluminium och särskilt slagtåliga insatser av säkerhetsglas är inbäddade på alla fyra sidor, som ger tillräckligt skydd mot väderförhållanden och brott. Vad beträffar ljuskällan har marklyktan Nicola en låg energiförbrukning med en 7 W stark Bridgelux LED-lampa, eftersom det skapas ett ljusflöde på över 77 lumen per Watt. LED-lampan sitter under det övre skyddet och skapar därför behagligt indirekt ljus. Ideal belysning för modernt designade ytterområden!
Nedladdningar:
Energiklass
A++ A+ A B C D E Visa etikett för energieffektivitet
Frågor & svar
Var den första att ställa en fråga!
Kundrecensioner (16)

Rektangulär LED-marklykta Nicola, IP54
Garden light
Excellent good quality easy to install looks good in situ...
Excellent good quality easy to install looks good in situ
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
vacker design och mycket bra belysning
Jag har lamporna monterade på tot posten. Lichen strålar i en mycket f...
Jag har lamporna monterade på tot posten. Lichen strålar i en mycket fin vinkel. Miljön är mycket väl upplysta. Lampans utförande är mycket bra. Pris / prestanda förhållande absolut given.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Utomhuslampa / trädgårdsljus
Mycket stabilt gjutmaterial, bra utförande, enkel installation av en s...
Mycket stabilt gjutmaterial, bra utförande, enkel installation av en specialist, underbart, starkt ljus, mer indirekt och inte bländande. Litet men trevligt! Bra råd om förfrågningar.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Används på en vägg tillsammans med sin "storasyster" bredvid...
Används på en vägg tillsammans med sin "storasyster" bredvid väggen som en fyrbrygga. Ser väldigt bra ut, ser mycket hög kvalitet och gör mycket fint ljus!
Använd för ingången till gården; Jag kan rekommendera till alla; Kvali...
Använd för ingången till gården; Jag kan rekommendera till alla; Kvalitet bra, förutom att kabelinmatningen underifrån inte är centrerad