Produktdetaljer
Jasminka – hänglampa med 4 ljuskällor, svart-guld
Artikelnummer | 9621725 |
---|---|
Varumärke | Lindby |
Material | metall |
Färg | svart, guld |
Lampfattning | E27 |
Ljuskälla | 4 x 60 W |
Dimbar | Ja |
Dimmer | Ingår ej |
Längd (i cm) | 97,5 |
Höjd (i cm) | 20 |
Upphängning (i cm) | 150 |
Diameter (i cm) | 15,5 |
Övriga mått | takfäste – längd 84 cm, bredd 5 cm, höjd 2,5 cm |
Driftspänning | 230 |
Anslutningsspänning (i Volt) | 230 |
Kapslingsklass | IP20 |
Skyddsklass | I |
Inklusive ljuskälla | Nej |
Produktbeskrivning
Idealisk för matbordet: hänglampa Jasminka med fyra svart-gyllene lampskärmar
Jasminka har fyra metallskärmar som har en svart utsida och en gyllene insida. Med sin form påminner de lite om den industriella stilen och utförandet med fyra ljuskällor möjliggör en god belysning så att hänglampan med fördel kan användas som bordsbelysning. I och med att den till stor del består av metall, avges ljuset enbart nedåt så att man inte blir bländad. Istället sörjer lampan för mysig belysning som tack vare skärmens gyllene insida gör ett varmt intryck. Eftersom matbordet inte bara är ett ställe där man äter, utan även umgås med familj och vänner, uppskattas denna mysiga atmosfär runt matplatsen av alla.
Nedladdningar:

Frågor & svar (2)
Kan man justera höjden på lampan? 150 cm längd på upphängning är långt, då kommer den för nära bordskivan.
Hej Masi,
tack för din förfrågan.
Höjden går att korta ned men vi kan tyvärr inte svara på hur mycket då vi inte vet hur stor volym takkåpan har.
Kundrecensioner (11)


Jasminka – hänglampa med 4 ljuskällor, svart-guld
Dining room light
Beautiful lights, well made. Fitted above the dining room table, looks...
Beautiful lights, well made. Fitted above the dining room table, looks great. Thanks.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Mycket nöjd
Ljuset va bra lite guld färg mycket nöjd...
Ljuset va bra lite guld färg mycket nöjd
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Fin pendel lampe
Flot lampe. Giver et behageligt varmt lys over spisebordet. Vi har val...
Flot lampe. Giver et behageligt varmt lys over spisebordet. Vi har valgt pærer til lampen, som kan dæmpes - det giver en fin effekt.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Lampan är skitsnygg och bra montering.
Guldfärgen inuti gör dock ljuset VÄLDIGT varmt med varmvita lampor. Va...
Guldfärgen inuti gör dock ljuset VÄLDIGT varmt med varmvita lampor. Var tvungen att prova mig fram med många olika lampor och slutade med Ikea trådfri för att hitta rätt vitbalans. Kallvita passar bäst enligt mig.
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Jasminka hänglampa
Jättefin lampa, dock något krånglig att montera. Lite pillrande att få...
Jättefin lampa, dock något krånglig att montera. Lite pillrande att få alla lampor i samma höjd och fick tex göra hål för strömsladd i själva fästet. Annars supernöjd!
- Ja, jag rekommenderar den här produkten.
Hi Luke C,
Yes, an electrician can help with this upon installation. Please note, cutting any cables would nullify the guaranty, so we recommend avoiding that.